Bursa’daki 42 saatlik fabrika yangını sonrası ‘kalıcı kirleticiler’ uyarısı

Nilüfer’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren dokuma fabrikasında 1 Kasım’da çıkan yangın, 42 saat sonra söndürüldü. Bilhassa polyester, boya, yağ üzere kimyasalların yanması, çevreyi olumsuz etkiledi. Dumanlar kentin dört bir noktasından görünürken, oluşan katman da uzun müddet havada asılı kaldı. Bursa’daki hava kirliliğine ait 20 yıldır çalışma yapan BUÜ Çevre Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık Cindoruk, “Hava kirliliğinde bilhassa meteorolojik şartlar çok kıymetli. Bacadan rastgele bir emisyonun havaya atılması ile seyrelme olayları işin içine giriyor. Bu da meteorolojik faktörlerle gerçekleşiyor. Nem, sıcaklık, rüzgar üzere tesirler çok kıymetli. İşin berbat yanı bu yangın olmadan kentte sakin hava şartları hakimdi. Rüzgar suratı epeyce düşüktü. Bu türlü olunca yangın sırasında ortaya çıkan emisyonların havada dağılma oranı, çok alt seviyede oldu. Dumanı uzun müddet gözlemleyebildik. Tabi ki duman çok genel bir tabir. Bunun içindeki kirleticiler çok önemli” diye konuştu.

‘ATMOSFERDE UZUN MÜHLET BEKLEDİ, ÂLÂ OLMADI’

Polyester üzere kimyasalların çok fazla kirletici özelliğe sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Cindoruk, “Bunlar yanma sırasında ortama değerli ölçüde kirletici aktarıyor. Bunların yanması, hem partikül hem de ‘kalıcı kirleticiler’ dediğimiz daha toksik unsurların atmosfere çıkmasına neden oldu. Çok uzun müddet atmosferde beklemesi, bizim açımızdan uygun olmadı zira bir kirletici atmosfere çıktığı vakit hem boyutuna hem yoğunluğuna nazaran atmosferde çökelmeler yaşanıyor. Kaba partiküller çok kısa müddette, ince partiküller ise daha uzun müddette çöküyor” dedi.

​’CAMLARI KAPALI TUTUN, HAVAYI SOLUMAYIN’

Havanın temizlenmesi için yağışa muhtaçlık duyulduğunu kaydeden Prof. Dr. Cindoruk, “Havayı kendi kendine temizleme prensibi olarak gördüğümüz yağışlar ile seyrelme üzere tesirler olmadıkça bunlar atmosferde uzun müddet kalabiliyor. Bizim de ümidimiz; bir an evvel yağışların ve dispersiyon tesirinin faal hale geçmesi ve kirliliğin azalması yönünde” diye konuştu.

Çocuklar, yaşlılar, gebeler ve kronik hastalığı olanlar için ikazlarda bulunan Prof. Dr. Cindoruk, “Yangın emisyonlarının çıktığı sırada yaşlıların, kronik hastalığı olanların, çocukların ve gebelerin camlarını kapalı tutmaları ve bu havayı çok solumamaları gerektiğini belirttik. Bugün kirleticilerin biraz dağıldığını gördük” dedi.

Prof. Dr. Cindoruk, hava kirliliği ölçümü yapılamadığını da aktararak, “Bursa’da hava kalitesini izlemek için istasyon sayımız yetersiz. Bölgedeki havayı izleyemediğimiz için ne seviyede kirlendiğini tam olarak ölçemedik. Hava izleme ağını genişletmemiz gerekiyor. İzleyemediğiniz şey hakkında tedbir de alamazsınız, teklif de geliştiremezsiniz” diye konuştu.

TABİP ODASI BAŞKANI: BİZİ ENDİŞELENDİREN KISA VADELİ ETKİLER

Bursa Tabip Odası Lideri Dr. Levent Tufan Kumaş da “Sağlık açısında riskli olan kısımlar var; kalp, akciğer, teneffüs yolu hastalığı olanlar, çocuklar, hamileler yüksek risk kümesini oluşturuyor. Yangının olumsuz tesirlerine karşı bir gözlememiz var. Yangından kaynaklanan duman ile partiküllerin yükseldiğini görüyoruz. Kirletici gazların da yükselmiş olduğunu görüyoruz. Bölge başta olmak üzere doğu-batı ekseninde hava kirliliğine ait dataların arttığını görüyoruz. Bunlar da somut sayılar. Öncelikle yangına yakın bölgelerde yaşayanların bu bahse dikkat etmesi gerekiyor, tedbir alması gerekiyor. Genel olarak hava kirliliğin uzun vadeli tesirleri oluyor. Bizi burada endişelendiren kısa vadeli tesirleri. Kronik rahatsızlığı olan bireylerde hastalığın şiddetlenmesine yol açabilir. Mümkün olduğunca kirli bölgelerden kaçınmaları, açık havaya çıkmamaları, zarurî durumları kaliteli maske kullanmaları riskli kümeler açısında yaralı olacaktır” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir