Dünya gündemine oturan zirve! ‘Kilit güç Erdoğan’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Vahdettin Köşkü’nde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi kabul etti. Yaklaşık 3 saat süren ikili ve heyetler ortası görüşme bugün dünya basınının en kıymetli gündem unsurlarından biri oldu.

Önümüzdeki hafta Litvanya’nın başşehri Vilnius gerçekleştirilecek kritik NATO tepesi öncesi yapılan görüşmeyi yakından takip eden ABD basını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO üyeliği ile ilgili kelamlarına geniş yer ayırdı.

CNN: KİLİT BİR GÜÇ

CNN İnternational, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’nın NATO üyeliğini hak ettiğini belirttiğini, Zelenski’nin ise bu açıklamadan ‘mutlu’ olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaşın başından beri Rusya ve Ukrayna ortasında dengeleyici, kilit bir güç olduğunu vurgulayan CNN, Türkiye’nin aracılık ettiği tahıl mutabakatının global bir açlık krizini önlediğini hatırlattı.

“TÜRKİYE BARIŞ MÜZAKERELERİNE LİDERLİK ETMEYE HAZIR”

Politico da Erdoğan’ın savaş boyunca stratejik, dengeleyici bir öge olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye, Putin’in işgalinin yasadışılığını geniş çapta kınarken, Ukrayna kuvvetlerine Bayraktar İHA’ları tedarik etti.” tabirlerini kullandı.

Politico Erdoğan ve Zelenksi’nin kelamlarına yer verdiği haberinde Türkiye’nin barış müzakerelerinde liderlik rolü üstlenmeye hazır olduğunu vurguladı.

Erdoğan’ın Ukrayna’nın NATO üyeliğini desteklediğine dikkat çeken Alman basını ise daha çok Rusya lideri Putin’in Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyarete odaklandı.

ALMAN BASINI PUTİN’İN ZİYARETİNE DİKKAT ÇEKTİ

Tagesschau, Putin’in savaşın başlamasından bu yana birinci ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştireceğine dikkat çekti ve “Türkiye savaşın başlamasından bu yana hem Rusya hem de Ukrayna ile yeterli alakalar sürdürdü” sözünü kullandı.

Spiegel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın barış süreci için verdiği gayrete atıfta bulunarak “Türk önder barış masası için baskı yapıyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ülkesinin Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan bu yana birinci kere Ağustos ayında Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirten Spiegel, Erdoğan ve Putin’in görüşeceği mevzular ortasında 17 Temmuz’da sona erecek olan Tahıl muahedesinin da olduğunu yazdı.

İngiliz yayın kuruluşu SkyNews da Rus başkanın savaşın başlamasından bu yana birinci kere denizaşırı bir ziyaret gerçekleştireceğini yazdı, Erdoğan ve Putin’in konuşacağı hususlar arasında ‘esir takası’ üzere kritik hususların olduğunu belirtti.

Aljazeera, ‘Erdoğan’ın barış müzakerelerine geri dönüş çağrısını’ ön plana çıkarırken Erdoğan-Zelenski görüşmesinin Kremlin tarafından yakından takip edildiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir