Egeli multidisipliner bilim ekibinden Ar-Ge projesi


Ege Üniversiteli bilim ekibi tarafından “Multidisipliner Bir Anlayışla Geleneksel ve İslami Motiflerin ve Sembollerin Kullanılarak Çağdaş Sanat Yaklaşımına Uygun Ticari Tasarımlar ve İletişim Dilinin Geliştirilmesi” konulu Ar- Ge projesi hazırlandı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, proje ekibini tebrik ederek başarılar diledi.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü,  EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi ve ASKON Demir Çelik firması arasında imzalanan sözleşme kapsamında yapılan araştırma, geliştirme, yenilik ve pazarlama çalışmaları projeye dönüştürüldü. Denizli’nin köklü sanayi kuruluşlarından ASKON Demir Çelik firması ile birlikte gerçekleştirilen proje kapsamında saha ziyaretlerinin yanı sıra Egeli bilim ekibi tarafından bir eğitim modülü de geliştirildi. Firma çalışanlarının kurum içi motivasyonlarına, kuramsal altyapı ile tazelenmelerine ve kişisel gelişim süreçlerine katkı sağlamak amacıyla bilim insanları tarafından Temel Tasarım, Tasarımda Göstergebilim, Ürün Tasarımı, Marka Kimliği, Sosyal Medya İçerik Üretimi, Dijital Pazarlama, Marka Konumlandırma, Yeni Nesil Pazarlama Stratejileri başlıklı eğitimler verildi.

Ar-Ge,  yenilik ve pazarlama çalışmaları yürütüldü

Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışımalar ile ilgili bilgi veren Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “Denizli’de faaliyet sürdüren ASKON Demir Çelik firması ile üniversitemiz arasında yapılan sözleşme kapsamında bir Ar-Ge projesini hayata geçirdik. Ege Üniversitesinin farklı fakültelerinden bilim insanları bu çalışmamızda görev aldı. Proje kapsamında araştırma, geliştirme, yenilik ve pazarlama çalışmaları yaparak; bunun sonucunda bütünleşik pazarlama stratejisi ile ilgili kurumun üretmiş olduğu ürünlere dair satış ve tanınırlığı artırıcı, ürünün yeni pazarlara girişini sağlayacak çalışmalar gerçekleştirildi. Proje ortağı kurumun satış amacı ile ürettiği ürünlerin hedef kitlesi, hedef kitledeki algısı ve beğeni durumu, hedef kitlenin satın alma kararlarına dair bilgilere ulaşılmış; ürünlerin ve üretici kurumun marka değeri, pazardaki yeri ve tanıtım faaliyetleri üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi.  Yurt içi ve dışı pazarlarda rakiplerinin analizi sunuldu” diye konuştu.

Farklı konularda eğitimler verildi

Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “ASKON firması ile Ege Üniversitesi Rektörlüğü, EBİLTEM ve öğretim elemanları arasında imzalanan sözleşme ile başlayan Ar-Ge projesi ile  Artepera ve Wall Art İstanbul markalarının dijital alanlarda etkili ve hedef kitleyi memnun edecek biçimde kullanılmasına yönelik görsel tasarımların hazırlanmasını, satın alma davranışında bulunacak olan bireylerin karar verme noktasında tasarımların doğru ve etkin stratejiler ile sunulmasını, markaların akılda kalıcılığını artırmak için görsel tasarımların kurumun menfaatlerine uygun olarak oluşturulması,   marka tanınırlığının artması, imajının geliştirilmesi, potansiyel hedef kitleye yönelik iletişim kanallarının iyileştirilmesi amaçlandı. Bu çerçevede, projenin başlangıç aşamasında üç ana iş paketi tanımlandı. Üniversitemiz bilim ekibi tarafından firmaya fiziki ziyaretler gerçekleştirildi. Şirketin üst yönetimi ve tasarım ekibi ile çeşitli toplantılar düzenlendi. İlgili toplantılar sonrasında fabrika üretim departmanları ziyaret edilerek, üretim sürecine yönelik çalışanlardan detaylı bilgiler alındı. Artepera ve Wall Art İstanbul markalarının yetkilileri ve çalışanlarıyla yapılan çevrimiçi toplantılar neticesinde kendilerinden gelen talepler doğrultusunda bir eğitim modülü geliştirildi. Ege Üniversitesi akademik personeli tarafından çalışanlara yönelik; Temel Tasarım, Tasarımda Göstergebilim, Ürün Tasarımı, Marka Kimliği, Sosyal Medya İçerik Üretimi, Dijital Pazarlama, Marka Konumlandırma, Yeni Nesil Pazarlama Stratejileri başlıklı eğitimler verildi. Bu eğitimler aracılığıyla çalışanların kurum içi motivasyonlarına, kuramsal altyapı ile tazelenmelerine ve kişisel gelişim süreçlerine katkı sağlandı. Denizli sanayisine büyük katkılar sunan ASKON Demir Çelik firması ile üniversitemiz arasında imzalanan Ar-Ge projesinde yer almaktan dolayı oldukça gururluyuz. Bu projeyle EÜ EBİLTEM TTO birçok Fakülteyi bir araya getirerek multidisipliner bir projeye imza attı” dedi.

Multidisipliner ekip

Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa’nın yaptığı multidisipliner ekipte,  Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim elemanları Öğr. Gör. Dr. Damla İşbilen, Arş. Gör. Dr. Elçin As, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Tunalı Çalışkan, İletişim Fakültesi Arş. Gör. Dr. Miray Beşbudak,  Birgivi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Yılmaz Öksüz ve Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Topal görev aldı.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir