Fehmi Koru: Dün, 1998’de, Erdoğan’a ne yaşatıldıysa, bugün de İmamoğlu’na hukuk eliyle yapılan o; benzerlikler çok fazla

Fehmi Koru*

İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun siyasi yasaklı hale gelmesiyle sonuçlanabilecek mahkeme kararı sonrasında, dünyadan ve Türkiye’den yükselen itiraz sesleri, AK Parti ve MHP saflarında yer alanların güzeline gitmemişe benziyor.

AK Parti sözcüleri, bilhassa Ekrem İmamoğlu davası ile Tayyip Erdoğan’ın dört ay cezaevinde kalmasına yol açmış yıllar evvelki yargılanması ortasında paralellik kurulmasına şiddetle itiraz ediyorlar.

Her görüş açıklayan AK Partili “O öteki, bu başka” deme gereksinimi duyuyor.

Oysa benzerlikler epey fazla.

Erdoğan bir şiir okuduğu için siyasi yasaklı olmasını getiren bir yargılamaya muhatap edildi.

İmamoğlu da içinde ‘ahmak’ sözcüğü geçen bir konuşması sebebiyle yargılandı ve cezası katılaşırsa siyasi yasaklı hale gelecek.

Her iki siyasetçi yargı önüne çıkartıldıklarında İstanbul büyükşehir belediye başkanı sıfatını taşıyorlardı.

Tayyip Erdoğan’a verilen ceza da, artık Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza sonrasında olduğu üzere, Türkiye içinde ve dışında şiddetli itirazlarla karşılanmıştı.

Daha ne üzere ortak nokta istenebilir iki gelişme ortasında benzerlik kurulabilmesi için?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi imzasını taşıyan ‘Daha Adil Bir Dünya Mümkün’ isimli bir kitap var. Geçen yıl yayımlanmış kitapta, Erdoğan, başında bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti devleti ismine, İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşmuş ‘dünya düzeni’nin asıllarını sorguluyor. Birleşmiş Milletler örgütünün adil olmayan bir yapıya sahip olduğunu vurgulayıp, sadece savaşın galibi beş ülkeye tanınmış ‘veto’ hakkının artık kaldırılmasını talep ediyor.

Kitaba dün bir defa daha göz attım.

Birkaç sayfada bir, üstü ve altı kalın çizgilerle çevrilmiş özlü kelamların birtakımı yine dikkatimi çekti.

Mesela şu özlü kelam:

“Adalet tüm toplumların ortak bedelidir. Kültür, medeniyet ve din ayrımı yapmadan bütün toplumsal ve siyasal sistemler adaleti merkeze alan bir nizam inşa etme arayışında olmuşlardır.”

Kitap ‘daha adil ve fonksiyonel milletlerarası kurumlara’ duyulan muhtaçlık vurgulanarak sona eriyor.

‘Adaleti merkeze alan bir düzen’ dileği hiç tükenmesin…

Evdeki kütüphanemin en mutena köşesinde, Siirt’teki konuşmasında okuduğu bir şiir yüzünden yargılanırken, 28 Şubat’ın tartısını en baskıcı biçimde hissettirdiği günlerde, ülkemizin ünlü hukuk otoritelerinin yargının taraflı olduğuna dair detaylı mütalaalarını da içeren Tayyip Erdoğan’ın savunmasıyla ilgili kitap yer alır.

Çok sayfalı büyük uzunluk bir kitaptır bu.

Bazılarını yakından tanıdığım ve bu sebeple Tayyip Erdoğan’ın şahsında temsil edilen görüşler açısından taban tabana zıt olduğunu bildiklerimin de içlerinde bulunduğu üniversite hocalarının tüzel mütalaalarını birinci gördüğümde, içimden geçen kanıyı o günlerde yazıma da yansıttığımı hatırlıyorum.

“Türkiye’de gerçek hukukçular var” düşüncesini…

Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer…

Prof. Dr. Çetin Emeç…

Prof. Dr. Uğur Alacakaptan…

Ve Erdoğan lehine mütalaa vermiş öbür hocalar: Prof. Dr. Doğan Soyaslan… Prof. Dr. Bahri Öztürk… Prof. Dr. Mehmet Emin Artuk… Dr. (şimdi Prof.) Ahmet Gökçen… Öğretim vazifelisi (şimdi Prof.) Ahmet Caner Yenidünya…

Taha Akyol bugünkü yazısında, günümüzün değerli hukukçularının da Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı mahkemeye 36 sayfalık bir mütalaa sundukları bilgisini veriyor.

Prof. Dr. İzzet Özgenç… Prof. Dr. Adem Sözüer… Ve Prof. Dr. Ahmet Gökçen…    

İki listede de isminin yer almasıyla Prof. Dr. Ahmet Gökçen iki olay ortasındaki benzerlikleri pekiştiriyor.

Benzerlikler gözden saklanacak üzere değil, temel zorluk benzemezlik aranmaya başladığında ortaya çıkıyor.

Nesi benzemiyor İstanbul’un farklı dönemlerinde büyükşehir belediye başkanı olmuş iki siyaset adamının yargılanma süreçlerinin?

AK Parti sözcülerinin itirazlarından bu sorunun karşılığını alabilmek mümkün olmuyor.

Erdoğan’ın yargılanmasının 1998 yılında, İmamoğlu’nun aldığı cezanın günümüzde -2022 yılının son ayında- yaşandığını da kayda geçirmek gerekiyor.

Acaba benim kütüphanemin en mutena köşesinde sakladığım eski davayla ilgili hukuksal mütalaaların da içinde yer aldığı savunma, kitap sayısı bakımından ABD’nin Library of Congress’iyle yarışacağı savıyla oluşturulan Külliye’deki kütüphanede bulunuyor mudur?

Garipsenmesin bu sorum. Soruyu artık yazacağım cümleye girizgah teşkil etsin diye sordum:

AK Parti sözcüleri, Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davayla ilgili değerlendirmelere karşı konuşma yapmadan evvel, bilgilerini tazeleme açısından faydalı olabileceğini düşündüğüm, ülkemizin öndegelen hukuk otoritelerinin mütalaalarını da içeren Tayyip Erdoğan’ın savunma belgesine göz atsalar yerinde olur.

Onlar muhtemelen iki dava ve sonunda verilen cezalar ortasında benim burada zikrettiklerimden daha fazla benzerlik bulabilirler.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden motamot alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir