Fenerbahçe’nin yeni transferi Szymanski’yi Polonyalı gazetecilere sorduk! ‘Arda Güler daha iyi futbolcu ama…’

18 yaşındaki yıldız futbolcu Arda Güler’i geçtiğimiz günlerde La Liga devi Real Madrid’e gönderen Fenerbahçe, orta alana destek için harekete geçti. Arda Güler’in boşluğunu doldurabilecek bir isme muhtaçlık duyan sarı-lacivertliler, Dinamo Moskova’nın 24 yaşındaki yeteneği Sebastian Szymanski’yle muahede sağladı. Geçen dönemi Hollanda grubu Feyenoord’da kiralık olarak geçiren Szymanski, Fenerbahçe’yle 4 yıllık mukaveleye imza attı. Polonyalı gazeteciler, Szymanski’nin daha evvel oynadığı kadrolardaki performansıyla ilgili değerlendirmelerde bulunurken, yıldız oyuncunun potansiyeliyle ilgili de yorumlarını aktardı.

“TEKNİK OLARAK ÇOK KALİTELİ, SOL AYAĞI RAKİPLER İÇİN ÖLÜMCÜL OLABİLİR”

KRZYSZTOF MARCİNİAK (CANAL+ SPORT): Sebastian Szymanski, futbol piyasasında büyük bir potansiyele sahip olan futbolculardandır. Şimdi genç olmasına karşın deneyimli. Rusya ve Hollanda üzere güçlü liglerin uygun ekiplerinde oynadı. Bu gruplarda çoğunlukla birinci 11 oyuncusuydu. Atak oyuncusu olarak uygun istatistiklere sahipti. Fenerbahçe’de âlâ bir dönem geçirdikten sonra yaşı ve deneyimiyle büyük liglere 20-30 milyon euroya kolay kolay satılabilir. Onun kıymeti her geçen gün artıyor. Çok fazla teknik kalitesi var. Sol ayağı rakipler için ölümcül olabilir. Top sürme, pas verme ve şut çekme açısından yetenekli bir oyuncu. Topsuz alandaki oyununu ve tepki özelliğini geliştirdi. Baskıyı seviyor. Baskıyı seven ekiplere yakışıyor. Zayıf olan ayağını geliştirmeli ve alanda (özellikle ulusal takımda) daha tesirli olmalı. Szymanski, farklı konumlarda oynayan çok taraflı bir oyuncu. 10 ve 8 numara oynayabilir. Hatta kanat oyuncusu olarak da oynayabilir. Her şey tercih edilen taktiklere bağlı. Meslek olarak yeterli bir yol izledi. Dinamo Moskova, Feyenoord, Fenerbahçe hepsi farklı liglerden güçlü kulüpler. Şayet Fenerbahçe’de başarılı olursa 5 büyük ligden bir kulübe gideceğinden eminim.

“SZYMANSKİ, FENERBAHÇE’NİN LİDERİ OLMAK İÇİN BÜYÜK BİR YETENEĞE SAHİP”

DANİEL SOBİS (ELEVEN SPORTS POLAND TELEVİSİON): 4 yıllık kontrat Fenerbahçe’nin oyuncuya ne kadar güvendiğini gösteriyor. Teğe bir oynama yeteneği var. İçeriye girebiliyor. Orta alandaki oyuncularla ahenk içinde olup merkezde yanlışsız yerde duruyor. Açık alanlarda tesirlidir. Feyenoord’da kusursuz bir dönem geçirdi. Daha da gelişmeye devam edeceğinden eminim. Arda Güler, dünyanın en büyük kulüpleri tarafından fark edilmiş büyük bir yetenek. Real Madrid, Barcelona ile olan Arda Güler yarışını kazandı. Szymanski, Fenerbahçe’nin lideri olmak için büyük bir yeteneğe sahip olan çok yaratıcı bir futbolcu. O, şimdi 24 yaşında olmasına karşın şimdiden birkaç Avrupa Ligi’nde ve Polonya Ulusal Takımı’nda çok fazla tecrübe kazandı. Son vakitlerde onunla Real Sociedad ve Sevilla ilgileniyordu. Szymanski, tahminen de yakında Arda Güler’in müsaadeden gidecektir. Szymanski’nin piyasa pahasının artmaya devam edeceğinden eminim. O, yaratıcı ve maçlarda fark yaratan bir 10 numara oyuncusudur. Bu tip oyuncular için beşerler stadyumlara maç izlemeye geliyor. Fenerbahçe taraftarı, onun oyunundan çok fazla keyif alacak.

“ARDA’NIN SZYMANSKİ’DEN DAHA GÜZEL OLDUĞUNA KUŞKU YOK LAKİN ONU İZLERKEN KEYİF ALACAKSINIZ”

JAKUB KRECİDLO (CANAL+ SPORT): Szymanski, mükemmel ve tecrübeli bir oyuncu. Polonya Ulusal Takımı’nda tertipli olarak yer almaktadır. O hakikaten çok taraflı bir oyuncu. 6,8 ve 10 numara olarak da oynayabilir lakin kendisini 8 numara durumunda oynarken daha yeterli hissediyor. O sahiden çalışkan bir oyuncu. Sahanın her iki tarafında da yararlı işler yapıyor. Geçen dönem en üst düzeyde oynayabileceğini gösterdi. Hollanda şampiyonu ve Avrupa Ligi yarı finalisti Feyenoord’un başkanlarından biriydi. Gösterişli bir oyuncu olmasa da sessizce işini yapıyor ve grup üzerinde her vakit tesiri var. Szymanski’nin gol ve asist manasında kusursuz istatistikleri olacak. Sınırlar ortasındaki mükemmel oyunuyla ekibinin rakip kaleye yaklaşmasını sağlıyor. Arda Güler, çok daha gösterişli bir oyuncu, olağanüstü top sürme hünerleri var. Arda’nın Szymanski’den daha düzgün olduğuna kuşku yok. Arda, Szymanski’den daha yaratıcı görünüyor ve imkânsız paslar atabiliyor. Szymanski’yi, dünyanın en parlak yeteneklerinden biriyle karşılaştırmak sıkıntı. Fakat bu Szymanski’nin oyununu izlerken keyif almayacağınız manasına gelmez. Topsuz alanda Arda Güler’den çok daha âlâ. Hem çalışkan hem de kadro için fedakârlıklar yapabiliyor. Pres yapıp grubunun toparlanmasında kusursuz bir isim. Harika bir top denetimine sahip. Topla ilerlerken alan açabiliyor ve bilhassa uzaktan mükemmel şutları var. Szymanski, Arda Güler kadar büyük değil lakin daha olgun, daha dolu ve çok taraflı bir oyuncu. Szymanski’nin kıymetini ölçmek sıkıntı zira geçen sene kiralık olarak oynadı. Feyenoord’un onu satın alma opsiyonu vardı, fiyatı düşürmek istediler. Szymanski’nin fiyatı yükseldi zira Polonya medyasındaki haberlere nazaran onu Fenerbahçe ve Galatasaray istiyordu. Onun 15-20 milyon Euro üzere bir bedeli var ve bunun adil bir paha olduğunu söyleyebilirim. Szymanski, Dinamo Moskova’dan ayrılmak istedi. Rusya’da kendini âlâ hissetmiyordu. Bu durum Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından ötürü anlaşılabilir bir şeydi. Szymanski, yeni bir yuva bulduğu için memnunuz. Deneyimli bir oyuncu olduğu için Harika Lig’e ve oradaki atmosfere alışması kolay olacaktır zira Hollanda ve Polonya’da da tutkulu bir taraftar atmosferi vardı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir