Gazetecilerin hesapları askıya alınmıştı; Almanya Dışişleri’nden Twitter’a tepki

Almanya Dışişleri Bakanlığı, twitter’ın, aralarında The New York Times, Washington Post, CNN ve Voice of America muhabirlerinin de bulunduğu kimi gazetecilerin hesaplarını askıya almasına reaksiyon gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, twitter’ın askıya aldığı @donie, @drewharwell, @Rmac18, @MattBinder, @webster, @micahflee ve @KeithOlbermann hesaplarının fotoğrafı paylaşıldı.

Açıklamada, “Basın özgürlüğü isteğe bağlı olarak açılıp kapatılmamalıdır. Aşağıdaki gazeteciler bugünden itibaren artık bizi takip edemez, yorum yapamaz ve eleştiremez. Bununla ilgili bir meselemiz var twitter” sözleri kullanıldı.

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, toplumsal medya platformundan yaptığı bir paylaşımda, gazetecileri, kendisinin bulunduğu yer hakkındaki özel bilgileri paylaşmakla suçlamıştı. Musk’ın paylaşımında, “Herkes için olduğu üzere gazeteciler için de tıpkı kurallar geçerli. Bütün gün beni eleştirmeniz sorun değil fakat gerçek vakitli pozisyonumu ifşa etmeniz ve ailemi tehlikeye atmanız sorun” sözü yer almıştı.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir