Jeffrey Epstein davası Wall Street’e sıçramıştı: Bankalardan yeni hamle

Cinsel istismarla suçlanan ve cezaevinde ömrüne son veren ABD’li milyarder iş insanı Jeffrey Epstein’in mağdurlarının dev bankalara açtığı yardım ve yataklık davasında yeni bir gelişme yaşandı.

Mağdurlar, Wall Street devleri JPMorgan ve Deutsche Bank’ın Epstein’in kabahatlerine göz yumduğunu argüman ederken bankalar bu savları kesin bir lisanla reddetti. Bankalar yeni bir atak yaparak davadan sıyrılmak için dilekçe verdi.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

JPMorgan ve Deutsche Bank, ABD mahkemelerine başvurarak Jeffrey Epstein’ı cinsel tacizle suçlayan bayanların kendilerine açtığı davaları reddetmesini istedi.

Cuma gecesi Manhattan Federal Mahkemesi’ne sunulan dokümanlara nazaran bankalar, eski müşterileri tarafından yapılan seks ticaretine katılmadıklarını ve bundan yararlanmadıklarını belirtti. Bankalar ayrıyeten, bayanları Epstein’dan muhafaza misyonlarının olmadığını kendilerinin istismarla bir ilgilerinin olmadığını argüman etti.

NE OLDU?

Jeffrey Epstein, cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturmaktan gözaltında tutulurken hapishanede meyyit bulunmuştu.

Epstein, 2002’den 2005’e kadar Manhattan’daki malikanesinde ve Palm Beach’teki mülkünde, reşit olmayan kızlara fuhuş yaptırmak kabahatinden yargılanmayı bekliyordu.

DAVALAR NEDEN AÇILDI?

Birçok seks cürmünden gözaltında tutulduğu hapishanede 2019’da ölen Jeffrey Epstein’in mağduru olan iki bayan, ABD’li milyarderin çalıştığı iki banka olan JP Morgan ve Deutsche Bank’a dava açmıştı.

Kadınlar bankaları ‘Epstein’ın, fuhuş ağını finans kurumlarının takviyesi olmadan yürütemeyeceğini’ savıyla suçlamıştı.

JPMorgan’a dava açan bir bayan, bankayı ‘seks ticareti yapan bireye özel muamele sağlamakla suçlamıştı. Davacı bankanın özel muamelesi sayesinde kabahatin devam edebildiğini ve bankanın genç bayanların istismar edilmesine neden olduğunu iddia etmişti.

Diğer bir davacı da Deutsche Bank’ın ‘Epstein’ın cinsel istismar ve fuhuş operasyonunu yürütebilmek için kullandığı banka’ olduğunu iddia etnişti. Davacı iddianamesinde, “Epstein’den milyonlarca dolar kazanacağını bilen Deutsche Bank, maddeyi takip etmektense kârı seçti, fuhuş operasyonunu kolaylaştırmayı seçti” dedi.

Davacı ayrıyeten ‘Deutsche Bank’ın çok sayıda genç bayana yapılan ödemeler ve büyük ölçüde nakit para çekme dahil kuşku uyandıracak bir sürü ipucunu görmezden geldiğini sav etmişti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir