Kütahya’da bu GES yıllık 20 milyon TL tasarruf sağlayacak

KÜTAHYA (İGFA) – Kütahya’da yıllık 20 milyon lira tasarruf sağlayacak GES hizmete girdi.

Açılışta konuşan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, yıllarca Kütahya’mıza hizmet edeceğine inanılan ve açılışı yapılan 111’inci yapıtı kente kazandırmanın onuru ve memnunluğu içerisinde olduklarını söyledi.

Üretken belediyecilik anlayışıyla yenilenebilir güç yatırımlarına devam eden Kütahya Belediyesi, mevcut 750 kw kapasiteli Güneş Güç Santraline ek olarak 2.5 megavatlık yeni Güneş Güç Santralini tamamladı. Akkent Mahallesi’ndeki eski çöp döküm alanının üzerine kurulan Güneş Güç Santrali ile yıllık 20 milyon Türk Lirası tasarruf sağlanacak.

55 bin metrekare alan üzerine kurulu yeni Güneş Güç Santrali içerisinde 5 bin 886 adet panel, 22 adet 110 kilovat elektrik gücüne sahip inverter, 2 adet de 60 kilovat elektrik gücüne sahip inverter bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Alim Işık, “Yıllık 2 milyon tona yakın karbon emisyonuna muadil üretim yapacak tesisimiz, 5 milyon kilovatsaat güç üretimi gerçekleştirecek. Adet olduğu üzere yeniden güzel bir Cuma gününde çok güzel bir yatırımımızı kentimize kazandırmak için açılış programındayız. Katılımlarınızdan ötürü hepinize başka farklı teşekkür ediyorum. Bu yapıtımız, geride bıraktığımız 5 yılda Kütahya’mıza kazandırdığımız 240 projeden açılış programını yaptığımız 111’inci yapıtımız, yani kalıcı eser. Öbür toplumsal yardım ve öteki projeler öbür projelerin içerisinde. Yıllarca Kütahya’mıza hizmet edeceğine inandığımız ve açılışını yaptığımız 111’inci eserimizi kentimize kazandırmanın onuru ve memnunluğu içerisindeyiz. Kentimize ve kentimizin hoş insanları kıymetli hemşehrilerimize güzel ve uğurlu olsun” diye konuştu.

Güneş Güç Santrali sayesinde tasarruf edilecek 20 milyon lira ile yeni projelerin kentimize kazandırılacağını söyleyen Lider Işık, sisteme verdikleri güce karşılık tüketilen güçle mahsuplaştıklarını belirterek, “20 milyon lira eksik para ödeyeceğiz. Münasebetiyle oradan artan 20 milyon lirayla da yeni projeleri bu kente kazandıracağız. Üzerinde bulunduğumuz alanda kurulan tesisimiz, yaklaşık 55 bin metrekare alan üzerine kuruldu. Tesisimizde 5 bin 886 adet panel, 22 adet 110 kilovat elektrik gücüne sahip inverter, 2 adet de 60 kilovat elektrik gücüne sahip inverter bulunuyor. Üretime geçen tesisimiz, yıllık yaklaşık 5 milyon kilovatsaat güç üretiyor ve kendini yaklaşık 3,5 yılda amorti ediyor. Yani 3 yıl sonra bu maliyeti sıfırlamış olacağız. Ondan sonra bu yılki fiyatlarla 20 milyon lira civarında tasarruf etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir