Milyonlarca emeklinin gözü maaş zammında: 15 bin liranın üzerine çıkacak

Memur emeklileri de dahil olmak üzere SSK, Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına ocak ve temmuz periyodu olmak üzere yılda iki kere artırım yapılıyor. Enflasyon farkı ise bir evvelki devirde verilen toplu kontrat artırımı üzerine 6 aylık enflasyon sayıları eklenerek bulunuyor. Ocak, şubat, mart, nisan, mayıs ayı enflasyonu 5 aylık bilgilere nazaran yüzde 15,26 olurken, vatandaşların gözleri yapılacak emekli maaşı artırımlarına çevrildi.

Çalışan yıla oranla kıdeme nazaran değişiklik gösteren memur maaşları hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Memurların en düşük maaşını temmuzda 22 bin liraya yükseltme kelamını verdik. İşçilerimizi enflasyona karşı koruyacak önlemleri alacağız, gereken adımları atacağız” sözlerini kullanmıştı. Buna nazaran temmuz ayında hesaplanacak olan 6 aylık enflasyon oranı sonrasında en düşük memur maaşı 11 bin 848 liradan 22 bin liraya yükselecek. SGK Başuzmanı İsa Karakaş yapılacak artırımları kıymetlendirdi.

“Memurlara ne kadar artırım gelirse, bu otomatik olarak memur emeklilerinin maaşına yansıyor”

Emeklilerin maaşının ocak ve temmuz aylarında yine güncellendiğini hatırlatan Karakaş, enflasyon oranı ve refah hissesi eklenerek memur maaşlarında sonuca ulaşıldığını lisana getirdi. Bütün emeklilerin maaş hesaplama sisteminin ve güncelleme sisteminin farklı olduğunu söyleyen Karakaş, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden farklı olarak memur emeklilerinin maaşının güncellenmesi büsbütün emeklilerin maaş oranına bağlı. Yani memurlara ne kadar artırım gelirse, memurlar hangi hakları elde ederlerse bu otomatik olarak memur emeklilerinin maaşına yansıyor. Hasebiyle burada memur emeklilerinin maaşını farklı bir biçimde izah edeceğiz, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşını farklı bir formda izah edeceğiz. Genel olarak bu enflasyon ve refah hissesi ile hesaplanması gerekirken bu periyot yalnızca enflasyon ve refah hissesi ile güncellenmesi büyük problemlere yol açabilir ve toplumsal adalete terslik teşkil edebilir. Münasebetiyle temmuz ayında yapılacak hesaplamada son derece farklı olarak birden fazla mihenk taşı kelam konusu. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak maaşların tekrar istikrara oturtulması gerekiyor” diye konuştu.

“İlk 6 aylık enflasyonun yüzde 16’ı bile bulamayacağını söyleyebiliriz, bu yüzde 16’lık fark SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına motamot yansıyacaktır”

İlk 4 aylık enflasyon ve refah hissesine nazaran SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarını da kıymetlendiren Karakaş, “İlk 4 aylık enflasyon yüzde 15,21 oranındaydı. Münasebetiyle mayıs enflasyonu beklentilerin çok altında kaldı. Doğalgaz dayanağı ile birlikte de yüzde 0,044, Merkez Bankası anketlerindeki beklentilere de baktığımız vakit yüzde 21 civarında bir 6 aylık enflasyon oranı bekleniyordu. Lakin mayıs ayının enflasyon oranının düşük gelmesi, haziran ayındaki enflasyonun da doğalgazın tesiriyle düşük geleceği beklenmekte. Bu durumda bu mevcut göstergelere nazaran birinci 6 aylık enflasyonun yüzde 16’ı bile bulamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzde 16’lık fark SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına motamot yansıyacaktır” tabirlerini kullandı.

Karakaş, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde en düşük maaşın 5 bin 500 lirayken nisan ayında yüzde 45 artırım yapılarak 7 bin 500 liraya çıkarıldığını lakin 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alanlara rastgele bir artırım yapılmadığını hatırlattı. Bu hususta da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 bin 500 liradan fazla maaş alan emeklilere de refah hissesi verileceğini seçim vaadi olarak belirttiğini söyleyen Karakaş, şu tabirlere yer verdi:

“Sosyal sigorta tekniğinde bilhassa istikrarlara dikkat etmek gerekir. Toplumsal sigorta tekniğiyle bakıldığında 5 bin liranın altında olan yani 4 bin 500 lira emekli maaşı alması gereken kişi 7 bin 500 lira alıyor, ayrıyeten 5 bin, 6 bin, 6 bin 500, 7 bin, 7 bin 459 lira alan da 7 bin 500 lira almış oluyor. Böylelikle 7 bin 500 liranın içerisindeki o kümelerde kendi içerisinde adaletsiz bir güncelleme kelam konusu oluyor. Birinci konu buydu, ikinci konu ise 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alanların maaşlarının nisan ayında güncellenmemesi ile bir adaletsizlik kelam konusu. Bu bağlamda şunu söyleyebiliriz; yalnızca enflasyon farkı ve yalnızca cüzi bir refah hissesi ile maaşların arttırılması toplumsal sigorta tekniği bakımından ve SGK’nın aktüeryal istikrarına olumsuz tesirleri olacaktır. Sistemin sürdürülebilirliği, sisteme giriş ve gerçek fiyatlar açısından düşünceler oluşacaktır. Bütün bu dengelerin göz önünde bulundurulması halinde mevcut enflasyonun ve refah hissesinin çok üzerinde bir artışın elzem olduğunu söyleyebiliriz.”

“En düşük öğretmen maaşı 26 bin 898 liraya yükselecek”

Karakaş, 700 bini aşkın kamu personeline yapılan çok hoş bir artırım oranı ile birlikte öbür çalışanlar ortasında dengelerin bozulmaması ve çalışma barışı ve huzurunun bozulmasına neden olmaması için memur maaşlarının da düzeltilmesi gerektiğini lisana getirerek, “Cumhurbaşkanımızın vaatleri ortasında en düşük memur maaşına yapılacak artırımla birlikte en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseleceğini bildirmişti. Buradan hareketle yaptığımız hesaplamada birinci derecede bulunan bir memurun 11 bin 340 lira olduğu görülmekte. Hasebiyle 22 bin liraya tamamlamak için en az yüzde 94 oranında bir artırım yapılması gerekiyor. Bu durumda en düşük memur maaşı 22 bin liraya yükselmiş oluyor. Kamudaki istikrarları ve yapılacak olan artırımı da göz önünde bulundurduğumuz vakit bir şefin maaşı 14 bin 640 lirayken bu 26 bin 811 liraya, müdür maaşı 19 bin 500 lirayken yapılacak güncelleme ile birlikte 33 bin 858 liraya, bir öğretmen maaşı 14 bin 700 iken 26 bin 898’e yükselecektir. Son olarak pratisyen bir öğretmen 21 bin 600 lira alırken, onların maaşı da 36 bin 903 liraya yükselecek” değerlendirmesinde bulundu.

“En düşük memur emeklisi maaşı 7 bin 901 liradan 15 bin 328 liraya çıkacak”

Memurlara yapılacak bu artırımın birebir vakitte memur emeklilerine de yansıyacağını belirten Karakaş, “Bu durumda şu anda en düşük memur emeklisi maaşı 7 bin 901 lira. En düşük memur maaşına yapılacak yüzde 94’lük artırım oranını da göz önünde bulundurduğumuz vakit en düşük memur emeklisinin maaşının 15 bin 328 lira olması gerekiyor ki ortadaki istikrarlar yerine oturmuş olsun. Başka göstergemiz de kamu çalışanına yapılan zamlardı. En düşük kamu emekçisi maaşı yüzde 45’li artırımla brüt olarak 21 bin 750 liraya çıktı. Temmuz ayında bu artırıma ek yüzde 15’lik refah hissesi artırımı da yapılacak. Hasebiyle en düşük kamu emekçisinin maaşı 25 bin 12 liraya çıkacak. Böylelikle 7 bin 500 liralık en düşük emekli maaşı, başka yandan kamu çalışanlarına yapılan artırımlar, öbür yandan da en düşük memur maaşlarının 22 bin liraya çıkarılması ile yapılan artırımların yalnızca enflasyona bağlı olmayacağını söyleyebiliriz” tabirlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir