Piyasalarda ‘zafer’ etkisi: Borsa seçim sonrası ilk haftayı yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 155,17 puan artarken, toplam süreç hacmi 83 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 7,04 ve holding endeksi yüzde 3,01 bedel kazandı. Tüm dal endeksleri yükselirken, en çok kazandıran bankacılık oldu.

Gözler Fed kararında

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantıda faiz artırmayabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi ve ABD’de borç limiti krizinin aşılmasıyla olumlu bir seyir izlendiğini belirterek bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporundaki dataların yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

ABD Senatosu, bugün borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını onaylarken, limitin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

ABD’de tarım dışı istihdam mayısta 339 bin bin ile beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik oranı yüzde 3,7’ye çıktı. Ortalama saatlik çıkar ise aylık yüzde 0,3 ve yıllık da yüzde 4,3 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Ortalama saatlik yararlar nisanda aylık yüzde 0,5, yıllık yüzde 4,4 artmıştı.

Analistler, ülkede açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında Fed’in 14 Haziran’daki toplantıda siyaset faizini sabit tutacağına ait beklentiler yüzde 75 düzeyinden yüzde 72’ye gerilemesine rağmen işsizlik oranındaki yükseliş ve ortalama saatlik çıkarlardaki yükselişin yavaşlamasından ötürü faizlerin değişmeyeceğine ait öngörülerin hala yüksek düzeyde olduğunu tabir etti.

“5.200 puan direnç konumunda”

Haftaya yurt içinde enflasyon, sanayi üretimi, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları, Japonya’da ve Avro Bölgesi’nde büyüme, ABD’de fabrika siparişleri, Almanya’da sanayi üretimi, Çin’de enflasyon, Avrupa’da açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) piyasaların odağında bulunacağını lisana getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.150 ve 5.200 düzeylerinin direnç, 5.000 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 0,07 artmasını bekliyor.

Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,07) nazaran bir evvelki ay yüzde 43,68 olan yıllık enflasyonun yüzde 39,62’ye ineceği hesaplanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir