Rusya ve BM tahıl anlaşmasını görüşecek

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri ile tahıl mutabakatı konusunda yarın çevrim içi toplantı yapacaklarını bildirdi.

Verşinin, Rus basınına Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM ortasında yapılan tahıl sevkiyatı mutabakatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya ve BM temsilcileri ortasında kelam konusu mutabakatla ilgili toplantının yapılacağı bilgisini paylaşan Verşinin, “Yarın görüntü konferansımız var. Sonra da yüz yüze görüşeceğiz. Yüz yüze görüşme, büyük ihtimal ocak ayında gerçekleşebilir. Bu tıp görüşmelere devam edeceğiz.” sözünü kullandı.

Verşinin, toplantıya BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ile BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths’in de katılacağını aktararak şunları kaydetti:

“Elbette muahedenin detaylarını ve çalışma sürecini ele alacağız. BM temsilcilerini olabildiğince enerjik ve verimli halde çalışmaya zorlayacağız. BM’nin bu mutabakatta yer alan Rus tarım eserlerinin dünya pazarlarına manisiz erişimi ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor.”

Türkiye ile Rusya ortasında siyasi istişareler, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Verşinin başkanlığındaki heyetler ortasında 8-9 Aralık’ta İstanbul’da yapılmıştı. Toplantıda, tahıl mutabakatı da ele alınmıştı.

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında 22 Temmuz’da İstanbul’da tahıl sevkiyatı muahedesi yapılmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir