Tarlasına ‘tiny house’ yapma amaçlı hisse hisse satışına suç duyurusu

Edirne’de tarlalara yasa dışı formda konaklama, barınma amaçlı yapıları konumlandıracak halde çalışmalar yapanlar hakkında valilik cürüm duyurusunda bulundu.

Edirne Valiliğinden yapılan açıklamada son devirde bilhassa kıyı bandına yakın ziraî topraklarda ‘tiny house’ ismi ile bilinen konaklama, barınma niyetli yapıları konumlandıracak biçimde çalışmalar yapıldığı, toplumsal medya üzerinden kooperatif pay satışı üzere yasa dışı yordamlarının denendiğinin tespit edildiği belirtildi.

Keşan ilçesine bağlı Danişment ve Gökçetepe köylerinde kimi tarla vasıflı taşınmazlarda Toprak Muhafaza, Arazi Kullanımı ve İmar kanunları ile Edirne kapsamına alan üst ölçekli mekansal plana terslik oluşturulduğu belirlendiği tabir edildi.

Üstünde yapı olan parsellerde mühürleme yapıldığı belirtilen açıklamada, yasaya alışılmamış davrananlar hakkında kanunun “Tarım yerlerini, tescili mümkün olmayan fiili paylar oluşturarak arazinin paylara tekabül ettiği kabul edilen kısımlarının zilyetliğini, bir özel hukuk hukukî bireyinin faaliyeti kapsamında bu hukukî şahısla üyelik yahut iştirak bağı kurarak devretmek yahut bu işlere aracılık etmek suretiyle arazinin bütünlüğünün bozulmasına ve hedefi dışında kullanılmasına sebebiyet verenlere bir yıldan üç yıla kadar mahpus ve yüz günden bin güne kadar isimli para cezası verilir” kararına istinaden Keşan Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunulduğu vurgulandı.

Tarım alanlarının korunması ve imar kirliliğinin önüne geçilmesi ismine gibisi uygulamalara ait kontrollerin sıkı halde yapıldığının altı çizilen açıklamada, yasa dışı teşebbüsler karşısında mağduriyet yaşanmaması ismine vatandaşların yetkili kurumlardan bilgi edinmesi ve dikkatli olması gerektiği ikazında bulunuldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir