Türk doktor “Hubble”ın fotoğraflarını NASA için renklendiriyor

Astronomi fotoğrafçısı Dr. Özsaraç’ın Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği siyah beyaz ham manzaraları renklendirdiği fotoğraflar NASA tarafından beş defa, “Dünya’da Günün Astronomi Fotoğrafı” seçilerek APOD’un (Astronomy Picture of the Day-Günün Gökbilim Görüntüsü) sitesinde paylaşıldı.

Fotoğraf sürece sürecini ileriye taşımak isteyen Özsaraç, NASA ile irtibata geçerek Hubble’ın yanı sıra 25 Aralık 2021’de uzaya fırlatılan dünyanın en büyük ve en gelişmiş uzay teleskobu James Webb’den edindiği daha evvel işlenmemiş fotoğrafları da işledi.

Günün Gökbilim Manzarası seçkisinde 5 defa yer bulan Özsaraç’ın çalışmaları artık NASA’nın internet sitesinde ismiyle yayımlanıyor.

.

HUBBLE’A NAZARAN DAHA DETAYLI 

Özsaraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, James Webb’in Hubble Uzay Teleskobu’na nazaran daha ayrıntılı çekim yaptığını ve daha evvel görüntülenmeyen gök cisimlerini görüntüleyebildiğini belirtti.

Hubble’ın kimi kabiliyetlerinin hudutlu olduğunu aktaran Özsaraç, “Mesela bir gaz ve toz bulutunun ardındaki yıldızları göremiyordu. Hubble gönderildikten sonra 30 yıl üzere uzun bir müddet üzerinde çalışılan James Webb hazırlandı. Dünyanın en büyük mühendislik projesi olarak biliniyor.” dedi.

.

“GİREMEDİĞİMİZ YILDIZLARI GÖRÜYORUZ” 

James Webb Uzay Teleskobu’ndan data almaya başlandığında daha evvel Hubble ile göremedikleri yıldızları görebildiklerini lisana getiren Özsaraç, “Hubble’ın bir hafta üzere uzun vakitte elde ettiği fotoğrafı James Webb yalnızca 12 saat üzere kısa bir vakitte elde etti, çok daha ayrıntılı ve çok daha net. Büyük patlamanın olduğu (Big Bang) anın 400 milyon yıl sonrasına kadar gidilebildi. Neredeyse Big Bang’e kadar gidilecek ve sahiden bu teorinin gerçek olup olmadığı ortaya çıkmış olacak.” tabirlerini kullandı.

Özsaraç, Hubble’da olduğu üzere James Webb’de de bilgilerin siyah biçimde geldiğini, fotoğrafları NASA’nın yaptığı bir program ve farklı programlarla işlediğini anlatarak şöyle devam etti:

“Her renk ve filtre için başka bir siyah-beyaz aydınlık ve karanlık noktalar olmak üzere bir kare var. Natürel bunların da renk pahaları var bilimsel olarak belirlenmiş. James Webb’de 230 numaralı filtre kırmızı renktir mesela, öbüründe turuncudur. Bunları atıyoruz. Bu renkler de natürel gök cisminde olduğu düşünülen unsurlara nazaran belirleniyor. Daha sonra bunlar manzara işlemciler tarafından işleniyor ve halka arz edilecek hale getiriliyor. Panoramik fotoğraflar oluyor, James Webb’in görüş alanı çok dar. Lakin modül kesim çekebiliyor birtakım bölgeleri, çok fazla büyütmeye sahip olduğu için. Otuz panelden oluşan bir kare düşünün ve bir kare 3 GB.

Haliyle bilgisayarın da gücü bunu kaldırmaya kâfi olmuyor, güçlü bir bilgisayar gerekiyor ve bu vakit alıyor. Üç saat uğraşıyorsunuz beğenmiyorsunuz, bir daha uğraşıyorsunuz. Bir günümü alıyor, bazen 3 hafta sürdüğü de oluyor. İnsanların ve NASA’nın bana geri dönüşünden gerçek yolda olduğumu düşünüyorum. Bu da benim için büyük bir kıstas.”

.

“BEŞ ÇALIŞMAM ADIMLA YAYINLANDI” 

NASA’nın Günün Astronomi Fotoğrafı seçkisine işlediği fotoğrafları gönderdiğini ve bu işi daha öteye taşıdığını söyleyen Özsaraç, şunları kaydetti:

“APOD’da şu ana kadar 5 çalışmam adımla yayınlandı. Ben bunu daha öteye nasıl götürebilirim diyerek NASA’ya bir mail gönderdim. Onlar da daha evvel hiç yayınlanmamış bir çalışma, bir gök cismi bulabilirsem NASA’nın kendi sitelerinde yayınlanacağını söylemişlerdi. Birkaç tane çalışma yapmıştım ve onların hiçbir yerde olmadığını gözlemledim. Bir adedini paylaştım, ortadan 3 hafta geçtikten sonra bir mail geldi ve çalışmamın yayınlanacağı günü bildirdiler, çok memnunluk verici bir şeydi. Sahiden de o gün benim adıma teşekkürle NASA’nın bütün toplumsal medya hesaplarında yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde de tıpkı bu halde ikinci çalışmam yayınlandı.”

Özsaraç’ın işlediği ve NASA’nın sitesinde yer alan çalışmalara şu adreslerden ulaşılabiliyor:

https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2022/hubble-peers-at-celestial-cloudscape/
https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2022/hubble-views-a-star-studded-cosmic-cloud

APOD’da yayınlanan fotoğraflara ise şu adreslerden ulaşılabiliyor: https://apod.nasa.gov/apod/ap210813.html, https://apod.nasa.gov/apod/ap211214.html
https://apod.nasa.gov/apod/ap220323.html, https://apod.nasa.gov/apod/ap220525.html
https://apod.nasa.gov/apod/ap221206.html

AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir