Tutuklanan avukatın sorgusu: Müvekkilini niye aradın, ziyaret ettin?

İSTANBUL – Ezilenlerin Hukuk Ofisi’ne (EHB) düzenlenen operasyonda İzmir’de gözaltına alınarak İstanbul’a getirilen avukat Gülhan Kaya, İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorgusunun akabinde tutuklandı. Kaya’nın tutuklanma münasebeti, “örgüt üyeliği” oldu. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde benzeri bir suçlamayla yargılanan Kaya’ya, hakimlikteki sorgusunda mesleksel faaliyetleri soruldu.

DOSYAYA KISITLAMA VE SAKLILIK KARARI

EHB’ye düzenlenen operasyonda, birinci bilgilere nazaran beş avukat hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Kısıtlama ve kapalılık kararı olan belgede, avukat Gülhan Kaya İzmir, avukat Mustafa Taylan Savran ise İstanbul’daki meskenlerinden gözaltına alındı.

İstanbul’a getirilen avukat Gülhan Kaya, emniyetteki süreçlerinin akabinde İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı. Kaya’nın hakimlikteki sorgusunda, müvekkilleriyle kaç kere görüştüğü, hapishaneyi kaç defa ziyaret ettiği, müvekkilleriyle yaptığı telefon görüşmeleri ve hangi davaları aldığı soruldu.

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, Kaya’ya mesleksel faaliyetleriyle ilgili yönelttiği soruların akabinde tutuklama kararı verdi. Hakimliğin Kaya’yı tutuklama münasebeti, hakkındaki ‘terör örgütü üyeliği’ argümanı oldu.

‘MÜKERRER YARGILAMA’

Avukat Kaya hakkında, 2017 yılında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılmış diğer bir dava daha bulunuyor. Buradaki davada da Kaya’ya “terör örgütü üyeliği” suçlaması yöneltiliyor. Gülhan Kaya’nın avukatlarından Cihan Çıldır, tutuklama münasebetinin yinelenmiş yargılama olduğuna dikkati çekiyor ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 223. unsurunun 7. fıkrasına atıf yapıyor. Kanunda, yinelenmiş yargılamayla ilgili şu tabirler yer alıyor: Tıpkı fiil nedeniyle, birebir sanık için evvelce verilmiş bir karar yahut açılmış bir dava varsa davanın reddine karar verilir.

Avukat Gülhan Kaya, mahkeme tarafından tutuklandıktan sonra Silivri’de bulunan Marmara Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Gözaltındaki öteki avukat Mustafa Taylan Savran’ın yarın hakimliğe çıkarılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir