Zelenski’den acil ‘Kakhovka barajı’ toplantısı

Ukrayna Başkanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Zelenski’nin, Kakhovka Hidroelektrik Santrali’ndeki durumla ilgili Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’ni acil olarak topladığı belirtildi. Açıklamaya göre, İçişleri Bakanı Ihor Klymenko, Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Ukrhydroenergo CEO’su Ihor Syrota, Etraf Muhafaza ve Doğal Kaynaklar Bakan Birinci Yardımcısı Oleksandr Krasnolutskyi ve Energoatom Başkanı Petro Kotin raporlarını sundu.

Yaşanan olayın akabinde tüm acil servisler ve ordunun derhal mevzuyla ilgili olarak bilgilendirildiği, 80 yerleşim yerinin sel bölgesinde bulunduğu, rastgele bir sivil ya da askeri kaybın bildirilmediği söz edildi.

“150 TON MAKİNE YAĞI DNİPRO NEHRİ’NE KARIŞTI”

Açıklamada, “Konsey üyelerine en az 150 ton makine yağının Dnipro Irmağı’na karıştığı ve 300 tondan fazla sızıntı riski bulunduğu bilgisi verildi. Toplantı iştirakçileri, Rusların bu tıp aksiyonlarının Cenevre Mukavelesi’nin ihlal edildiğine dair açık işaretler taşıması nedeniyle, BM Güvenlik Kurulu’nun toplantıya çağrılması, memleketler arası etraf örgütlerine ve Milletlerarası Ceza Mahkemesi’ne başvurulması da dahil olmak üzere bir dizi memleketler arası önlem üzerinde muahedeye vardı. Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu üyeleri ayrıyeten Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki mevcut durum hakkında da bilgilendirildi. Santraldeki Ukraynalı işçi durumu denetim altında tutuyor ve rastgele bir gelişmeyle başa çıkabilecek araçlara sahip” denildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir