Zelenski’den NATO değerlendirmesi: İyi bir sonuçla eve dönüyoruz

Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Önderler Zirvesi’nin sona ermesinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında, “Ülkemiz ve çok daha kıymetlisi savaşçılarımız için âlâ bir sonuçla, silahlarla uygun bir destek ile konuta dönüyoruz. Buna hava savunma, füzeler, zırhlı araçlar ve toplar da dahil” dedi. 

Zelenski iki gün süren tepeyi genel olarak şu tabirlerle kıymetlendirdi: 

“Bu çok kıymetli: bağımsızlıktan bu yana birinci defa Ukrayna için NATO yolunda bir güvenlik temeli oluşturduk. Bunlar dünyanın en güzel 7 demokrasisi tarafından onaylanan somut güvenlik garantileridir. Daha evvel hiç bu türlü bir güvenlik temeline sahip olmamıştık ve bu G7 düzeyindedir. Bu temel üzerine, en güçlü ülkelerle ikili güvenlik mutabakatlarından oluşan yeni ve yasal olarak bağlayıcı bir mimari inşa edeceğiz.” 

“EŞİTLER ORTASINDA EŞİT” 

“Çok daha değerlisi, Tepe’nin yapıldığı bu iki gün boyunca Ukrayna’nın NATO’da yer alıp almayacağına ait tüm kuşku ve belirsizlikleri ortadan kaldırdık. Olacak! Birinci sefer tüm müttefikler bu mevzuda hemfikir olmakla kalmıyor, ittifakın kıymetli bir çoğunluğu da bunu şiddetle destekliyor. Daha evvel hiçbir NATO üyesinden Ukrayna için ‘eşitler arasında eşitsiniz’ sözleri sahiden manalı gelmemişti. Artık herkes bunun bir gerçek olduğunu anlıyor. Eşitler ortasında eşit. Zaferimizle ve NATO’ya katılımımızla birlikte bu gerçeği bir defa daha teyit edeceğiz. Daha evvel Rusya’nın yöneticileri NATO’nun kapısının önünde kendi çitlerinin olmasını istiyorlardı. Biz Rusya’nın bu hırsını Avrupa tarihinin kenarlarında bıraktık, Avrupa’daki ve daha geniş manada özgür dünyadaki birliğimizin çitinin gerisinde. Artık Vilnius’ta birlik için çalışan herkese minnettarım!”

 ZELENSKİ’DEN ERDOĞAN DA DAHİL ÖNDERLERE TEŞEKKÜR 

Zirveyi düzenleyen mesken sahibi ülke Litvanya da dahil olmak üzere tepeye katılan neredeyse tüm ülke başkanlarına tek tek teşekkür eden Zelenski Türkiye ile ilgili, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye… Bugün Ukrayna’nın ittifak üyeliğine daha da yaklaştığını gördüğünü söyledi. Bunun manası çok büyük. Size teşekkür ediyorum! Karadeniz’in güvenliğini prensipli bir halde savunduğunuz için de teşekkür ederim… Türkiye hepimiz için tarihi şeyler yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Norveç Başbakanı bugün yine inşa hakkında konuştu… Ortakların taahhütlerinin netliği son derece kıymetlidir. Bunun için teşekkür ederiz!” halinde konuştu.

 Zelenski ayrıca, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e de teşekkürlerini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir